भुटानी शरणार्थी फर्काउन पहल

Photo: Himal Khabar
Photo: Himal Khabar

तेस्रो मुलुक पुनर्वास कार्यक्रम सकिँदा नेपालमा बाँकी रहने भुटानी शरणार्थीलाई आफ्नै मुलुक फर्काउन नेपालले भुटानसँग वार्ता अघि बढाउने भएको छ।

तेस्रो मुलुक नगएका र नेपालमा पनि बस्न नचाहनेलाई भुटानले जान नदिएको खण्डमा यो विषयलाई अन्तर्राष्ट्रिय समुदायसम्म लैजाने योजनासहित वार्ताका लागि पहल गर्न लागिएको हो।

न्युयोर्क र जेनेभास्थित राष्ट्रसंघीय नियोगदेखि भुटानसँग निकटका मुलुकहरूमार्फत नेपालले उसका नागरिकलाई स्वीकार गर्न कूटनीतिक दबाब दिँदै आएको छ। १ लाखभन्दा बढी भुटानी शरणार्थी तेस्रो मुलुक पुनर्वास गराइसकेको अवस्थामा न्यून संख्यालाई लिन पनि भुटानले आनाकानी गर्न थालेपछि नेपालले यस्तो उपाय अवलम्बन गरेको हो।

नेपाल बस्न चाहनेलाई राख्न तयार रहेको भन्दै नेपालले भुटानलाई ‘फर्कनै चाहने शरणार्थीलाई लिइदिन’ आग्रह गर्दै आएको छ। कतिपय भुटानी घर फर्कने आस नभएको भन्दै तेस्रो मुलुक जान पर्खिरहेका छन्। तेस्रो मुलुक पुनर्वास सन् २०१७ को अन्त्यसम्म मात्र रहने राष्ट्रसंघीय शरणार्थी मामिलासम्बन्धी उच्चायोग (यूएनएचसीआर) को नेपाल कार्यालयले जनाएको छ। त्यसपछि पनि पहल गरिएमा न्यून संख्यामा शरणार्थीलाई पुर्नवास गराउन सकिने कार्यालयले जनाएको छ।

केही वृद्धवृद्धाले आफू स्वदेश (भुटान) नै गएर जीवन त्याग गर्ने भन्दै तेस्रो मुलुक जान अस्वीकार गरेका छन्। कतिपय मुलुकले वृद्धवृद्धालाई लैजान अस्वीकारसमेत गरेका छन्। जसका कारण एकै परिवारका सदस्यहरू पनि विभिन्न मुलुकमा छरिएर रहेका छन्।

अहिले नेपालका बेलडाँगी र शनिश्चरे शिविरमा १२ हजारभन्दा बढी भुटानी शरणार्थी छन्। विश्व खाद्य कार्यक्रमलगायत उनीहरूलाई सहयोग गर्दै आएका दाताले सहयोग कटौती गर्दै लगेपछि नेपालले पनि उनीहरूलाई फर्काउने तयारी थालेको हो।

शरणार्थी प्रमाणीकरणको चरण अन्तिममा पुगेपछि धेरै नेपालीभाषी भुटानीलाई फर्काउनुपर्ने देखिएपछि भुटानले नाटकीय ढंगमा सन् २००५ मा त्यो प्रक्रिया स्थगन गरेको थियो। त्यसपछि भुटान र नेपालबीच द्विपक्षीय वार्ता समेत हुन सकेको छैन। हरेक पटक अन्य देशसमेत सहभागी हुने फोरममा भुटानसँग यो विषयमा कुरा हुँदा द्विपक्षीय वार्ता गर्ने तय हुने गरेको छ। तर हुन सकेका छैनन्।

तेस्रो मुलुक पुन:स्थापनापछि नेपालमा बाँकी रहेका शरणार्थीलाई घर फिर्ताका लागि पहल गरिदिन भुटानी शरणार्थी नेताले राष्ट्रसंघका महासचिव बान कि मुनलगायत शक्ति राष्ट्रहरूलाई एक महिनाअघि पत्राचार गरेपछि यो विषय पुन: बहसमा आएको हो। भुटानी फिर्ता समितिका अध्यक्ष डा. भम्पा राई लगायतले यस्तो पत्राचार गरेका थिए। यसपछि राष्ट्रसंघमा रहेका भुटानी र नेपाली स्थायी प्रतिनिधि छलफलमा लागेका हुन्।

भुटान सरकारले जाति र भाषाका आधारमा भेदभाव गरी देशबाट खेदेको उल्लेख गर्दै उनीहरूले पूर्वी नेपालमा बस्दै आएका भुटानी तेस्रो देश पुगे पनि अन्तिम लक्ष्य घर फर्किने नै भएकाले सहयोगका लागि आग्रह गरेका हुन्। सन् १९९२ देखि घर फर्कन प्रतीक्षारत भुटानीलाई भुटान सरकारले बेवास्ता गर्दा शरणार्थी समस्या नसुल्झिएको हो।

2 thoughts on “भुटानी शरणार्थी फर्काउन पहल

 • August 15, 2016 at 11:40 pm
  Permalink

  If Government of Bhutan,not willing to take back his Nationalities,mean that,Government of Bhutan,is waiting his times to damages the national relationship in between the people of Bhutan and waiting for the Third World war in the Nation,in the names of Human Rights and Democracy.Southern Bhutanese were willing to go back in their home land Country,since 1996 to this present Times.And Most our Bhutanese are relocated in the different kinds of Countries and Continents,due to the Complusion tO relocated to other countries and continents for their future generation.There was a day simple Parade of Human Rights and Democracy for the welfare of the Nation and The people of the whole Country,Government of Bhutan used one Nation,one people system in the country,by against the different Races and Castes or Tripe.People arose their voices only for general Rights to live Happy and perfect Freedom in the Nation.But in order to get Formal or general Rights,People lost their Personal Rights to live in the Nation,and their Homeland Country with out any reasons.If there would be regular fights in between people to people in the Nation like Nepal,Iraq,and other Countries,what Bhutan will do?Never think than Bhutan is free from the almost one Lakhs Bhutanese People relocated in the other countries and Continents,We will never for get our Nation,our Country,where our olden Ancestors had given the Drops of Blood and Sweats in the open Chest of our Mother Land Bhutan.Bhutanese People relocated from the Refugee camps to other Countries and Continents,due to the lack of Financial reasons to buy the other Machines weapons for the war,if possible.Why we are scatter all around the whole World,For the easier to safe the life and the population of the whole country and the life of the People.In Bhutan,a National Royal Bhutan Army,who worked for the welfare of Country and the People.was the great reasons about the Movement of 1990.Bom Bahadur Tiwari was arrested from the Boarder lines in between two countries Bhutan And Nepal.Bom Bahadur Tiwari was arrested on the year of 1992 at the month of July,second week.He was arrested and taken to the office of Gelephu main Office of Dasho Dumpa Office,which is present location in just near to the main Hospital of Gelephu.Where is Bom Bahadur Tiwari?In which Prison,that Government has been hiding him in the Prisons of Bhutan.We the rest Families have not getting any informations about our Brother Mr Bom Bahadur Tiwari.Where is he at which Prison,for how long?we need detail Proofs of him.where he is at which jail?for what reason we never kbown about the reasons of Arrested.Along with the Bom Bahadur Tiwari,Our Father Nar Bahadur Tiwari was arrested in the reasons of his first sons and his Bom Bahadur Tiwari,who he send him to his son to look the welfare of the nation as poor.A father who send his Son to worked for the Nation and People.Nar Bahadur Tiwari was arrested on the end year of 1990 and beaten him very sever and badly.Our uneducated Father Nar Bahadur Tiwari,was arrested and killed him by given him sever punishments from the others reasons.Why Nar Bahadur Tiwari was arrested and made him Prisoner for six Months and fifteen days.Royal Government Armies and Police were arrested our father Nar Bahadur Tiwari and taken him Prison in Gelephu for six months and fifteen days,then again he was released him from the Prison and sent him back to Home.He was living in the families only for two Months,then,at the Mid-Night,Bhutanese Armies were entered inside the House and arrested our father Nar Bahadur Tiwari from his sleeping Bed,Beaten him very badly and killed him by beaten.He was taken out side from the House and Government of Bhutanese Armies and Polices were depend on the National Spies,who were ruin the environments of the Nation very badly.So,Government of Bhutan had implemented the political drama in the open eyes of International Countries,that,all the exile Bhutanese who are still in Camps and relocated to the differences places were not the real Citizenship of the Bhutan.But,Bhutanese people who are arround the World have perfect and Bonafide Citizenship of the Country of Bhutan.Why Government of Bhutan has been pretended to the International Countries and Continents in the whole World.Bhutan Government it self was the Member of UNO,and itself is pretend the Human Rights and Democracy for the citizenship of the same country.Then How could we belived that,there is Human Rights and Democracy in the Nation or for all the People of the same country.If,there would be Human Rights and Democracy in the Nation,it would be the system of reading and writing activities,announced in the notices Board of Education Deparment have to declared that Nepali Education System is open in the all over the country Bhutan.Because,it was the main reasons of Movement of 1990 for the Human Rights and Democracy in the Nation and the People.So,where are the International Agencies,such as International Amnesty and ICRC OR RED CROSS SOCIETY,WHICH WORKS FOR THE PEOPLE RIGHTS AND THE FREEDOM.Where are the these agencies,who works for the People’s Rights and their freedom?Ou Brother was a formar Royal Bhutan Army of Government of Bhutan,on year of 1988,he got married with his second wife,after having his first wife,whom he married as Court Married or Formal Married,according to the Laws,of the Nation,if he/or she would married with each other,after having their wives or Husbands in their House.He or she should go for the Prison,for two years and fined them Bhutanese Rupee five Thousand.But,Fourth King of Bhutan,had four wives and if any Citizenships would married ,he or she should be Punished by the Government,according to the Laws of the land.or the Laws of the Country.But,where is Justices for the People of the southern Bhutan,who missed their Parents in the name of Human Rights and Democracy for the people of the nation.So,why did Government of Bhutan had killed our Father Nar Bahadur Tiwri,with out any reason and On 2016.Again,our First Brother Mr Bom Bahadur Tiwari was arrested and killed in the Prison of Bhutan.Now,Bom Bahadur Tiwari has been hiding in the Prison,with out given any informations to the families of Tiwari.Father Nar Bahadur Tiwari was prison and killed him on the year of 1991.at the month of may second Week.And on the year of 1992,AT THE MON\TH OF JULY SECOND week.So,where is Human Rights and Democracy of For people who lost their families and relatives of this present Times??where are the justices and judges for the welfare of the missing people in the COUNTRY OF BHUTAN AND JUSTICES AND JUDGEMENT FOR THE LIFE OF POOR PEOPLE IN THE SAME NATION.Nar Bahadur Tiwari who was uneducated and honest farmers was Prison for six months and fifteen days,in the reasons of son Bom Bahadur Tiwari,who is still missing in the Prison of Bhutan.Right after the dead of father Nar Bahadur Tiwari,Son Bom Bahadur Tiwari,also arrested on the year of 1992 at the month of July second week from the Boarder lines between the Bhutan Gelephu and Assam Boarder Dhad Ghare India.Father Nar Bahadur Tiwari was killed,with the great conspiracy of Bhutanese Armies and Police to arrested the son Bom Bahadur Tiwari who was in search of Government,during the times of 1990.If,father,Nar Bahadur Tiwari would be Killed,his Son Bom Bahadur Tiwari will come inside the country,to see his dead father.then he would be easiest ways to arrested.In this ways,a father Nar Bahadur Tiwari was arrested and taken to Prison,by giving unbearable tortures and Punishments,due to the reasons of own Son Bom Bahadur Tiwari.So,where is Bom Bahadur Tiwari?At this Present?At,which Prison.our brother Bom Bahadur Tiwari has been hiding in the the Prison of Bhutan?If he is alive or Dead,we need perfect information from the Govt of Bhutan very soon.

  Reply
 • November 8, 2016 at 12:27 am
  Permalink

  Why my solution has been not enrolled in the news and media?I am a victim orphan of Bhutan where I still missing my two brothers and a father in prison of Bhutan and my request is not looking by the all Government of Whole Countries and Continents?where are the such kinds of Agencies who helps to save the lives and families from their laws.where are International Red Cross Society.?where are the International Agencies such as Amnesty and International Red Cross Societies who worked for the human rights and freedom for all the people of the world and continents and countries?where is human rights and democracy in the freedom as well as human rights and democracy?Our people where killed and died in the prisons and the formal or informal ways.Some Prisoners are shown and some are still hiding in the prisons,without showing any names and their address in the country of Bhutan.Bom Bahadur Tiwari was the national Army of Bhutan and he worked for the nation as a national worker for eight to nine years.But,he got married with the second wife from outside the country,that was the main causes of his peculiarities of his life.According to the Laws of the nation if any body would done court married and again married another after having first husband or wives,would be arrested and prison for two years.If anybody would not obey the rules and the regulations of the country would punished and fines for five thousand Bhutanese money as a fines.So,on 1991 The Government of Bhutan ‘s Armies and Polices were arrested our father Nar Bahadur Tiwari and prison him for six months and fifteen days.then they punished him very seriously and killed at night ,during the times of 1991.And on 1992 at the month of July second week our brother was arrested and hiding him inside in the prisons without giving any informations to the others families.So,where is International National UNHCR who for for the International issues of international countries and continents?where are the judges,judgements or layers to solve the vital problems regarding the judgments from the judges and justices.?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *